Martin Lidegaard
Nyhed

Akut krisepakke til livstruet humanitær hjælp

USA’s beslutning om at indefryse den amerikanske udviklingsbistand skal have et modsvar. Vi foreslår at lave en akut krisepakke for at redde det arbejde, der er beordret til at stoppe.

USA har med få undtagelser sat deres udviklingsbistand på pause i 90 dage.

Det skaber akutte humanitære konsekvenser for de mest udsatte mennesker i verden og stor usikkerhed om de vilkår, civilorganisationer er afhængige af i deres arbejde.

Jeg frygter, at de især vil slå ned på alt det, der sker i forhold til abort, rådgivning om prævention og fødselsplanlægning, som man før har droppet fra Trumps side.
Martin Lidegaard

Vi foreslår, at Danmark tilvejebringer akut støtte på 50 mio. for at afbøde konsekvenser her og nu, og mobiliserer støtte gennem EU til at fortsætte kampen for kvinders abortrettigheder i hele verden.

Læs hele udspillet via linket herunder.

Læs vores udspil